Twórcy detalów instalacji kominowych bezustannie prześcigają się w opracowywaniu coraz to nowszych oraz prawidłowiej rozwiniętych technik, umożliwiających między innymi podniesienie wydajności energetycznej spalanych materiałów. Rozwój technologii grzewczych jest również bezpośrednio powiązany z troską o ochronę otoczenia naturalnego. Aby zmniejszyć ilość szkodliwych substancji uwalnianych do atmosfery w procesie spalania, wprowadza się trudne rozwiązania technologiczne gwarantujące pełniejsze spalanie materiału grzewczego i obniżanie temperatury jego rozkładu.
Współczesne techniki użytkowane w usprawnieniu systemów grzewczych bezpośrednio wpływają na stopień zużycia poszczególnych elementów komina. W takiej sytuacji bardzo dobrą odmianą zabezpieczenia są wkłady kominowe wykonane ze stali nierdzewne – wkłady kominkowe powietrzne. Ich właściwości oraz wytrzymałość na działanie wrogich dla witalności komina substancji, uwalnianych w procesie spalania, jest zwłaszcza obszerna. Nierdzewny wkład kominowy zwykle znajduje zastosowanie w systemach, gdzie materiałem grzewczym są olej opałowy i gaz. Rozwój technologii grzewczych i metod umożliwiających użytkowanie maksymalnych ilości ciepła otrzymywanych w procesie spalania, pociągnął za sobą nowatorskie rozwiązania wykonania pojedynczych szczegółów instalacji.
Wkłady kominowe obecnie dostępne na rynku, posiadają przeróżne właściwości, uzależnione od rodzaju instalacji grzewczych i spalanego surowca użytkowanego od otrzymania energii cieplnej. Komin jest bez negowania jednym z najistotniejszych detalów całości instalacji grzewczej. Wspólnie z kotłem tworzy całościową całość, w jakiej żaden z szczegółów nie może funkcjonować samodzielnie. W wypadku systemów, gdzie w kotłach spalane są gaz oraz olej opałowy zazwyczaj występują nierdzewne wkłady kominowe. Ich zastosowanie w tego typu instalacjach wynika z niskich temperatur uwalnianych spalin, jakie w poważnym stopniu zwiększają zużycie szczegółów komina. Żaroodporne wkłady kominowe są stosowane w zasadzie w tych strukturach grzewczych, w jakim miejscu opalanie odbywa się z użycie drewna.