Człowiek usidla sobie świat od niezmiernie dawna, dopasowując go do swoich pragnień, podporządkowując sobie rośliny oraz zwierzęta. Użytkuje zasoby przyrody wedle własnych wymagań. Koń został udomowiony niezmiernie dawno temu ponieważ około trzech i pół tysiąca lat przed opisującą nas erą. Od tego czasu towarzyszy mu bezustannie. Był człowiekowi potrzebny, jego siła i sprawność umożliwiały rozwój ludzkiej cywilizacji. Konie to były najpopularniejsze zwierzęta pociągowe.

Aktualnie służą w zasadzie do rekreacji oraz sportu oraz jako takie nadal są niesłychanie atrakcyjne – wypróbuj koszulki jeździeckie. Są powiązane z człowiekiem na właściwe i na złe, całkiem udomowione. Nie ma już niemal koni dzikich. Jedynie konie Przewalskiego zaliczane są aktualnie do gatunku dzikich koni.

Reszta tych zwierząt zamieszkuje z ludźmi i na warunkach, jakie ludzie im dyktują. Ludzie bez wątpienia cieszą się ich towarzystwem, lecz czy konie również na tym korzystają? Rzeczywiście, mają zastrzeżoną opiekę, również w przypadku ciężkich chorób, dostęp do pożywienia. Jednak przykłady złego traktowania tych zwierząt są niestety powszechne. Poza tym, jako zwierzęta użytkowe są używane do pracy, czy tego sobie życzą, czy nie. Koń człowiekowi przysłużył się przez stulecia wspólnego bytowania, nie ma co do tego żadnych niepewności. W drugą to oznacza czy człowiek przysłużył się koniom, nie można być już tego tak pewnym. Umaszczenie koni z reguły nie ma nic wspólnego z rasą. Jednakże są oczywiście wyjątki, takie jak choćby rasa haflinger, która znamionuje się kasztanowatym umaszczeniem z konopiastym ogonem oraz grzywą czy konik polski, który zawsze jest myszaty.

Napisz komentarz