Ciepło brane z ziemi przemieszczane jest za pomocą pompy ciepła do instalacji ogrzewczej danego mieszkania. Przy czym warto zaznaczyć, że istnienie pompy ciepła wyposażonej w tzw. sprężarkę pozwala na fuzję ciepła pobieranego z ziemi z ciepłą deszczówką, jaka spłynęła z dachu bądź promieniami słonecznymi zebranymi przez baterię. To właśnie dzięki takim fuzjom odwierty geotermalne nie muszą być wykonywane na rygorystycznych głębokościach. Wolno poprzestać na np. niecałych 200 metrach.

Ciepło gruntów jałowych wynosi 45 C dopiero na poziomie kilkuset metrów w głąb, w czasie gdy ciepło o temperaturze 10oC pobrane z głębokości 7m także wolno ogrzać do 40 C za pomocą owej sprężarki. Przy zagospodarowaniu sprężarki nie wypada się kłopotać wykopaniem głębokiego dołu. Wiercenie na dystansie przekraczające 200m w głąb łączy się z większymi kosztami. Żeby niemniej jednak instalacja zdawała egzamin, musi być rozległa płaszczyznowo. A w następstwie tego użycie ciepła gruntowego najprawidłowiej wykorzystywać przy ogrzewaniu podłogowym bądź ściennym.

Na obszarach wyżynnych i górzystych odwiecznym problemem było dostarczanie cieczy na wyższe partie, podczas gdy źródło było na dole. Nad możliwościami prawie bezwysiłkowego dawania cieczy na wyższe punkty myślał już Archimedes, ale dopiero następnie ulepszono jego tzw. śrubę na pompę. Pompy wodne oraz ciepłownicze są sprzętami użytkującymi atrybuty fizyczne powietrza jak i wody, i prawa fizyki powiązane z dynamiką kinematyką i grawitacją – fotowoltaika Wrocław. Doskonała pompa ma dwa otwory: wlot (cząstka ssawna) oraz wylot (cząstka tłoczna). By urządzenie nazwać pompą i by mogła efektywnie sprężać transportowaną ciecz bądź osad ma obowiązek mieć także ona kilka obowiązkowych elementów. Są to tłok, membrana, wirnik oraz ewentualnie łopatki.

Pompy dawniej stosowane zwłaszcza w rolnictwie dziś przydają się w wydobywaniu energii ciepłowniczej. Odwierty geotermalne połączone są z domową instalacją ogrzewania podłogowego właśnie za pomocą pompy ciepłowniczej, jaka zwiększa wydajność pobieranego ciepła. Same wiertła także korzystają z dobrodziejstw pompy, gdy podczas kopania pozbywają się np. nadmiaru ziemi.

Napisz komentarz