Niezmiernie ważnym detalem pracy silnika jest elastyczność. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ten parametr kupując samochód. To od niego zależy sprawne wyprzedzanie. W przypadku porównania tych samych aut o podobnej pojemności oraz mocy najistotniejszym elementem różnicującym je będzie właśnie elastyczność. Dla przeciętnego użytkownika samochodu świadczy ona możliwość płynnego przyspieszenia od najniższych obrotów na danym biegu do najwyższych. Mierzymy ją w Nm, innymi słowy newtonometrach. To jednostka stworzona specjalnie dla określenia tego parametru. W codziennej jeździe istotna jest reakcja samochodu na wciskanie pedału gazu. W wozach, w jakim miejscu mamy niski moment obrotowy oraz elastyczność mocniejsze wciśnięcie pedału gazu nie da takiego efektu, jak w przypadku wysokich obydwóch parametrów w innym pojeździe.

Dlatego też istotne jest, by płynnie przemieszczać się i nie niepokoić się o wyprzedzanie wybranie maksymalnie wysokiego momentu obrotowego, jaki zagwarantuje nam wysoką elastyczność. Komfort jazdy jest o wiele wyższy, kiedy zastosujemy jakie są przyczyny zużycia skrzyni biegów. Jednym z najważniejszych szczegółów w budowie samochodu jest skrzynia biegów. Od ich przełożeń zależy to jak ekspresowo będziemy mogli uzyskiwać maksymalne prędkości oraz napełniać się jakością prowadzenia. Im dłuższe przełożenia tym dłużej jesteśmy w stanie przyspieszać na jednym biegu. Najświeższe rozwiązania w skrzyniach biegów obok znanych już automatach to skrzynie o oznaczeniu DSG. Własnością charakterystyczną jej budowy jest przeznaczenie podwójnego sprzęgła. Jest to wymysł niemieckiego koncernu samochodowego Volkswagen.

Jako pierwszy model samochodu w którym pozostała zastosowana był Golf R32 na początku roku 2003. Już wtenczas było wiadome, że budowa i działanie tej skrzyni biegów będzie docenione w późniejszym czasie oraz coraz więcej aut będzie wyposażone naturalnie w tą przekładnię. Bazą działania skrzyni biegów DSG jest wykorzystanie wzmiankowanego podwójnego sprzęgła, gdzie jedne obsługuje biegi parzyste, a drugie biegi nieparzyste. Jak najbardziej sześciostopniowe zestrojenie całości jest wybitnie właściwe oraz efektywne.

1 komentarzy

Napisz komentarz