Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Właściciele domów i mieszkań mają liczne obowiązki. Od pewnego czasu jednym z nich jest posiadanie świadectwa energetycznego. Świadectwa energetyczne jest dokumentem, jaki dokładnie określa, jakie jest zapotrzebowanie na energię, wiążące się z użytkowaniem budynku na co dzień. W pierwszej kolejności to dotyczy wentylacji i ogrzewania, lecz również podgrzewania wody użytkowej czy oświetlenia.

Nasze przepisy związane z koniecznością posiadania takich certyfikatów są oparte na unijnych przepisach, i prawodawstwo w naszym kraju zostało do nich dostosowane. Aktualnie takimi certyfikatami muszą dysponować wszystkie budynku, jakie postawione zostały po 2009 roku, oczywiście każdy nowy również temu obowiązkowi podlega. Jeśli chodzi o starsze budynki, to właściciel zrobić będzie musiał takie świadectwo jedynie wtedy, gdy swoją nieruchomość zamierza wynająć albo sprzedać. Ale dużo będzie wskazywać na to, że za jakiś czas wszystkie budynki będą musiały taki dokument posiadać, gdyż przepisy wyraźnie zaczynają iść w takim kierunku.

Obecnie Świadectwa energetyczne są dość szybkie do zrobienia, gdyż na rynku funkcjonuje wielu certyfikowanych specjalistów, którzy robią takie rzeczy. Ceny za wykonanie audytu rozpoczynają się od kilkuset złotych za niewielkie mieszkanie czy garaż, a mogą się skończyć nawet na kilku tysiącach w przypadku dużych, wielorodzinnych budynków. Pamiętać też należy, że jeśli ktoś sobie zaniedba zrobienie świadectwa, to może być narażony na grzywnę. A ta wcale do małych nie należy, bo wynieść może nawet 5 tysięcy złotych.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Napisz komentarz