Samodzielna Jednostka Strzelecka 3006 Nowa Sól

Krótko o jednostce

Kim jesteśmy?

Samodzielna Jednostka Strzelecka 3006 Nowa Sól jest stowarzyszeniem o charakterze proobronnym działającym na terenie województwa lubuskiego. W naszych szeregach zrzeszamy osoby dorosłe oraz młodzież, chcące szkolić się w czasie wolnym od pracy i za własne pieniądze. Nasz system szkolenia jest zgodny z minimum programowym Ministerstwa Obrony Narodowej przygotowanym dla organizacji proobronnych. Działamy na rzecz niepodległości i obrony terytorialnej Rzeczypospolitej Polskiej.

Aktywnie współpracujemy z 10 Brygadą Kawalerii Pancernej w Świętoszowie oraz Wojskową Komendą Uzupełnień w Żaganiu. Statut stowarzyszenia został zaakceptowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Prowadzimy szkolenie w zakresie wojskowości przy pełnym wsparciu jednostek wojskowych, byłych żołnierzy jednostek specjalnych oraz instruktorów z sektora prywatnego. W szkoleniu kładziemy nacisk na szkolenie taktyczne oraz ogniowe, ale nie zapominamy o podstawach wojskowego rzemiosła.

Nasi strzelcy biorą czynny udział w ćwiczeniach oraz poligonach wojskowych, m.in.: Dragon'17, Wilk'17, Puma'16, Anakonda'16

W 2017 roku poziom naszego wyszkolenia został pozytywnie zweryfikowany w programie certyfikacji dla organizacji proobronnych prowadzonym przez Biuro ds. Proobronnych MON - ''Paszport do współpracy z MON''.

Aktywnie wspieramy młodzież z klas mundurowych.

Kim są nasi strzelcy?

Nasze stowarzyszenie liczy około 100 osób, w plutonie lekkiej piechoty służy około 40 strzelców. W naszych szeregach służą żołnierze służby czynnej oraz rezerwy, przedsiębiorcy, pracownicy rożnych branż, studenci oraz uczniowie szkół średnich.

Jak to się zaczęło?

Nasza jednostka powstała w 1999 roku z inicjatywy założyciela oraz pierwszego dowódcy Roberta Peciaka, od samego początku jednostka prowadziła szkolenie proobronne dla młodzieży szkół średnich w Nowej Soli i była częścią Związku Strzeleckiego Strzelec Organizacja Społeczno Wychowawcza. Na przestrzeni lat jednostka przechodziła swoje wzloty i upadki.

W 2012 roku nastąpił punkt zwrotny w rozwoju jednostki, było nim objęcie dowództwa przez obecnego dowódcę mjr. rez. Lesława Urbanowskiego oraz sformowanie nowego dowództwa, które rozpoczęło wprowadzanie zmian w jednostce na wzór działania jednostek wojskowych.

W niedługim czasie po zmianach dowództwa, udało się podwoić stan osobowy jednostki, pozyskać instruktorów z doświadczeniem bojowym z grupy 1LDOT Żagań, założyć stowarzyszenie, opuścić szeregi związku ZS Strzelec OSW, uzgodnić statut jednostki z MON, podpisać porozumienie z 10 Brygadą Kawalerii Pancernej w Świętoszowie.

W latach 2013-2015 przeprowadziliśmy szereg warsztatów ogólnopolskich: Warsztaty Lekkiej Piechoty (trzy edycje), Warsztaty Ratownictwa Medycznego ''STAZA'' (dwie edycje), ćwiczenie org. proobronnych w rejonie zurbanizowanym ''Mały KWM 2015'', pierwszy poligon z udziałem żołnierzy 10BKPAnc ze Świętoszowa. Rozpoczęliśmy współprace ze stowarzyszeniem ObronaNarodowa.pl.

W latach 2016-2017 zacieśnialiśmy współprace z 10 Brygadą Kawalerii Pancernej w Świętoszowie oraz innymi jednostkami wojskowymi, odbywaliśmy regularne zajęcia na terenie jednostek w tym ogniowe (z ostrą i ślepą amunicją), braliśmy udział w czterech ćwiczeniach poligonowych. Podpisaliśmy porozumienie z Wojskową Komendą Uzupełnień w Żaganiu, oraz uzyskaliśmy ''Paszport do współpracy z MON''.

Z nowym rokiem nie zwalniamy tępa, nie stoimy w miejscu, dalej będziemy ciężko pracować i starać się stale rozwijać po aby móc jeszcze lepiej realizować swoje cele statutowe.

Nie tylko poligonami strzelec żyje

Działalność naszej jednostki to nie tylko szkolenia i poligony. Bierzemy czynny udział w uroczystościach miejskich w naszym mieście, wspieraliśmy budowę pomnika ''Bohaterów walk o wolną Polskę'', wspieramy akcje charytatywne oraz społeczne.

Zapoczątkowaliśmy uroczyste obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Nowej Soli, opiekujemy się ostatnim żyjącym żołnierzem podziemia w naszym mieście oraz grobami już nieżyjących. Przy współpracy z IPN, dowódca naszej jednostki będący również historykiem, przygotował opracowania historyczne sylwetek żołnierzy podziemia którzy po wojnie osiedlili się na terenie naszego powiatu (więcej informacji w zakładce ''Żołnierze Wyklęci'').

Jako jedyne stowarzyszenie proobronne w Polsce mamy sekcje Psów Pracujących oraz Ochrony Zwierząt, której członkowie prowadzą cykliczne zajęcia z psami terapeutycznymi w przedszkolach oraz akcję ''Serce dla zwierzaka''. W ramach akcji w przedszkolach i szkołach w powiecie Nowosolskim, zbierana jest karma dla zwierząt ze schroniska. Rocznie zbierane jest kilka ton karmy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy w nasze szeregi.

Do zobaczenia na placach ćwiczeń i poligonach!
Wsierają nas

 • Ministerstwo Obrony Narodowej

  Ministerstwo Obrony Narodowej

 • Biuro ds proobronnych MON

  Biuro ds proobronnych MON

 • 10 Brygada Kawalerii Pancernej w Świętoszowie

  10 Brygada Kawalerii Pancernej w Świętoszowie

 • 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana w Międzyrzeczu

  17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana w Międzyrzeczu

 • Wojskowy Sztab Wojewódzki w Zielonej Górze

  Wojskowy Sztab Wojewódzki w Zielonej Górze

 • Wojskowa Komenda Uzupełnień w Żaganiu

  Wojskowa Komenda Uzupełnień w Żaganiu

 • 43 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Świętoszowie

  43 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Świętoszowie

 • Starostwo Powiatowe Nowa Sól

  Starostwo Powiatowe Nowa Sól

 • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

  Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego "ELEKTRYK" w Nowej Soli

 • Firma szkoleniowa Tactical Risk Group

  Firma szkoleniowa Tactical Risk Group

 • Firma szkoleniowa 13TF International

  Firma szkoleniowa 13TF International

 • Sklep 4duty.pl

  Sklep 4duty.pl

Szybki kontakt

 
Masz pytania?

Napisz lub zadzwoń. Odpowiemy na wszystkie pytania.

Infolinia: +48 696 226 266
Mail:
kancelaria@sjs3006.pl

Zapraszamy w nasze szeregi.

Stowarzyszenie

Samodzielna
 Jednostka Strzelecka 3006 Nowa Sól
 
ul. Zakęcie 55, 67-106 Otyń

KRS: 0000442690
NIP: 9252100237
Samodzielna Jednostka Strzelecka 3006 Nowa Sól © 2018